Paleo Diyeti

Mağara adamı diyeti veya taş devri diyeti olarak da adlandırılan Paleo diyeti, tarih öncesinde yaşayan atalarımız gibi beslenmenin bizi daha zayıf tutacağını ve diyabet, kalp hastalığı, kanser ve diğer sağlık sorunlarıyla karşılaşma ihtimalini azaltacağını iddia etmektedir.

 

Bu diyet , enerjiyi azaltmadan zayıflamayı sağlayan yüksek proteinli, yüksek posalı bir beslenme planıdır. Atalarımız avcı ve toplayıcı (çiftçiler hariç) oldukları için , diyette işlenmiş besinleri, süt, rafine şeker, patates, tuz ve kanola yağı gibi rafine edilmiş bitkisel yağlara yer verilmez.

  • Kalori sayımı ortadan kaldırılır.
  • Diyetin gerekçesi, yağsız etin ve yüksek posalı meyve ve sebze tüketiminin doygunluk hissi vereceği ve aşırı yeme arzusu yaratmayacağı inancıdır. İzin verilen besinler arasında yağsız et, taze balık, meyve, sebze, yumurta, tohumlar, fındık ve zeytinyağı ve hindistancevizi yağı gibi bazı yağ kaynakları bulunur.
  • Yağlı et, yumurta, kuruyemiş ve yağların alımında kısıtlama olmaksızın Paleodiyet uygulaması, potansiyel olarak yüksek miktarda toplam yağ, doymuş yağ ve kolesterol alımına neden olabilir.
  • Diyet, kalsiyum ve D vitamini haricinde yeterli görünmektedir. Bu vitaminler ile desteklenmelidir.
  • Paleo diyetinin, Akdeniz diyetine ve düşük yağlı – yüksek karbonhidratlı diyetlere kıyasla bazı çalışmalarda yarar sağladığı gösterilmiştir. İki yıllık randomize bir çalışmada, obez postmenopozal kadınlarda bu diyetin kullanımı yararlı bulmuştur.