Dukan Diyeti

Fazla protein dost mudur düşman mı?

Günümüzde birçok popüler diyet; düşük karbonhidrat, artmış protein (enerjinin %25-30) ve daha serbest yağ alımı ile karakterizedir.

Dukan diyeti Dr. Pierre Dukan tarafından ortaya atılmış 4 aşamadan oluşan protein ağırlıklı bir diyet programıdır.

Birinci aşama “Atak Aşaması”dır. Bu ilk aşama, kaybedilmek istenen vücut ağırlığına bağlı olarak 1 ile 10 gün arasında sürdürülür. Hazırlık döneminde herhangi bir enerji kısıtlaması yapılmaz, ancak sonradan eklenmiş yağ içermeyen, protein kaynağı besinler tüketilir.

 

İkinci aşama “Hedef Aşaması”dır. Bu aşamada, birinci aşamadaki besinler tüketilmeye devam edilirken diyete iki günde bir nişastasız sebze eklenir ve bu aşama hedeflenen vücut ağırlığına ulaşana kadar devam ettirilir.

 

Üçüncü aşama “Destek Aşaması”dır. Üçüncü aşamada diyete karbonhidrat eklenmeye başlanır. Dördüncü aşama “Koruma ve Sabitleme Aşaması”dır. Son aşamada her hafta aynı gün olmak koşuluyla haftada bir gün sadece protein tüketimi, yaşam boyunca her gün 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği, en az 1.5 litre su tüketimi ve en az 20 dakika yürüyüş yapılması önerilmektedir.

 

  • Dukan diyetinin ilk aşaması sadece protein kaynaklarının tüketilmesini öneren tek yönlü bir beslenmeden oluşmaktadır. Dukan diyeti yüksek yağ içeriği ile doygunluk sağlayarak bireyin yeme isteğini azaltsa da fizyolojik ve psikolojik yeterliliğe sahip değildir. Yeterli ve dengeli beslenmede öğün sayısı kadar öğün içeriği de önemlidir. Öğünlerde besin ögelerinin dağılımı ne kadar dengeli olursa metabolizmanın da o kadar düzenli çalıştığı bilinmektedir.
  • Dukan diyetinde ilk aşamayı izleyen diğer aşamalarda diyete önce nişastasız sebze ve meyve ilave edilmekte, son aşamada ise tamamen eski alışkanlıklara dönülebileceği, ancak haftada yalnız bir gün sadece protein kaynakları ile beslenme önerilmektedir.
  • Haftanın altı günü yetersiz ve dengesiz beslenme olasılığı yüksek bireylerin haftada yalnızca bir gün yüksek proteinli besin tüketimi ile sağlıklı vücut ağırlığı kaybı mümkün olmayacaktır.
  • Dukan diyeti ilk aşamada 5 günde 3 kg ağırlık kaybetmeyi hedeflemektedir. Oysa bireylerin daha gerçekçi ağırlık kaybı hedeflerini kabul etmeleri sağlanmalıdır.
  • Değiştirilen davranışların yaşam tarzı haline dönüşmesini amaçlayan davranış değişikliği tedavisi ile mümkün olduğunca yavaş, haftada 0.5-1 kg ağırlık kaybı sağlayabilen bir beslenme programı ile vücut ağırlığı yaklaşık 1 yıl korunabilmektedir. Birçok moda diyette olduğu gibi Dukan diyetinde bireysel ayrıcalıklar göz ardı edilmektedir.